Kada se spomene Unity game engine, prvo što padne na pamet su definitivno igrice. Naravno, to je vrlo logičan zaključak budući da je gotovo 99% svih kreacija nastalih ovim alatom vezano uz igrice. Međutim, kako vrijeme prolazi, ljudi postaju sve ambiciozniji i maštovitiji te se ne žele zaustaviti na kreiranju igrica, već žele izmisliti nešto novo i svoje te biti jedinstveni. Nebitno radi li se o tržištu pa žele pokušati unovčiti svoje ideje ili jednostavno o želji za produktivnošću i testiranjem svojeg znanja. Mnogi zapravo nisu niti svjesni da Unity nudi širok opseg različitih aplikacija i softvera koji mogu biti kreirani upravo njime, a da zapravo nisu vezani uz igrice. Definitivno vrijedi stoga spomenuti neke od najpopularnijih stvari koje se mogu kreirati koristeći Unity, a da to nisu samo igrice.

Simulacije

Simulacije koje se mogu kreirati koristeći Unity game engine mogu biti zabavne, ali i poučne te jako korisne. Same po sebi, simulacije su bitan dio mnogih industrija, a definitivno pomažu pri različitim proizvodnjama te treniranju individualaca u specifičnim vještinama. Unity Simulation je upravljana usluga u cloudu koja programerima proizvoda, istraživačima i inženjerima omogućuje jednostavno i učinkovito pokretanje tisuća simulacija u cloudu. Razvojem projekata u Unityju koji predstavljaju stvarna okruženja, parametrizacijom tih projekata za simulaciju i pokretanjem mnogih simuliranih scenarija u cloudu brže od stvarnog vremena, programeri mogu ubrzati svoje vrijeme za uvid.

Animacije i filmovi

Budući da je primarna namjena Unity game enginea kreiranje igara, vrlo je važno da posjeduje mogućnost kreiranja animacija i filmova jer mnoge igrice zbog svoje priče i interakcije s igračima to zahtijevaju. Unity tako donosi kreatorima mogućnost rada u stvarnom vremenu, pružajući umjetnicima, producentima i redateljima više mogućnosti za kreativnu slobodu, brze povratne informacije i umjetničke iteracije na fleksibilnoj platformi. Uz Unity, proizvodnja u stvarnom vremenu je realnost. Trenutno je Unity vodeća svjetska platforma za stvaranje i upravljanje interaktivnim 3D sadržajem u stvarnom vremenu, pružajući alate za izradu nevjerojatnih animacija i sadržaja tog tipa.

Zabavne aplikacije

Igre definitivno nisu jedini zabavni sadržaj koji se može kreirati u Unityju. Budući da se uz njega mogu izrađivati aplikacije za mobitele, sve više kreatora se odlučuje otići u tom smjeru i kreirati nešto što dosad još nije viđeno. Također, uz Unity je moguće izraditi i svoju inačicu nekih od popularnih aplikacija kao što su aplikacije za horoskop, vremensku prognozu, trening, zdravstvene aplikacije i još mnogo toga. Možemo reći kako će Unity kod svojih korisnika probuditi onu kreativnu stranu, a na korisnicima je da ulože trud i kreiraju nešto jedinstveno.

Chat

Uz Unity je moguće kreirati i različite tipove chatova. Chat je popularan još od same pojave Interneta i s njime se zaista ne može pogriješiti. Ljudima je oduvijek služio za interakciju s drugima, nebitno gdje se nalazili i sjajna je opcija za razmjenu iskustva, mišljenja i različitih sadržaja. Danas gotovo da ne postoji stranica koja svojim korisnicima ne omogućuje međusobnu komunikaciju, a upravo je chat najefikasnija od tih opcija. Chat koji će imati neke jedinstvene karakteristike koje se teško mogu pronaći među današnjim chatovima na Internetu ima velike šanse postati vrlo popularan.

Web tehnologije

Unity je prvenstveno alat za izradu videoigara i 3D aplikacija, a ne za izradu web stranica. Međutim, postoje načini na koje se Unity može koristiti u kontekstu web tehnologija:

  1. WebGL Build: Unity omogućava izvoz projekata u WebGL format, što omogućava pokretanje 3D igara ili interaktivnih aplikacija direktno u web pregledniku. To može biti korisno za kreiranje interaktivnih elemenata na web stranicama, kao što su 3D animacije, igre ili virtualne ture. Ipak, WebGL nije prikladan za izradu klasičnih web stranica (HTML, CSS, JavaScript).
  2. Integracija s web stranicama: Možete integrirati Unity WebGL sadržaj unutar postojeće web stranice koristeći <iframe> ili druge metode. Na taj način, Unity projekt može biti dio većeg web projekta.
  3. Backend za igre ili aplikacije: Unity se može koristiti u kombinaciji s web tehnologijama za backend igre ili aplikacije, koristeći web servere, baze podataka i API-je za mrežnu komunikaciju, ali za sam razvoj web stranica bi vam trebali drugi alati (npr. HTML, CSS, JavaScript, React, Angular itd.).

Ako želite izraditi klasičnu web stranicu i povezati je s domenom, alati poput Wixa su puno prikladniji. Unity može poslužiti za specijalizirane 3D ili interaktivne dijelove unutar web stranice, ali ne kao alat za izradu kompletnih web stranica.

Zaključak

Unity game engine daleko nadilazi svoju primarnu svrhu izrade videoigara, nudeći širok spektar mogućnosti za kreativne projekte izvan svijeta igara. Njegova primjena obuhvaća simulacije, animacije i filmove, zabavne aplikacije, pa čak i chat platforme. Ovi različiti načini korištenja Unityja omogućuju programerima i umjetnicima da prošire svoje horizonte i stvore jedinstvene digitalne sadržaje. Iako Unity nije idealan alat za izradu klasičnih web stranica, njegova integracija s web tehnologijama putem WebGL-a omogućava stvaranje interaktivnih 3D elemenata koji mogu obogatiti web iskustvo.

Bez obzira na to radi li se o razvoju simulacija za industrijske svrhe, kreiranju animacija za filmove ili izradi inovativnih mobilnih aplikacija, Unity pruža alat za realizaciju kreativnih ideja. Stoga, dok je njegova reputacija prvenstveno vezana uz gaming, Unity je svestran alat koji nudi mnogo više, omogućujući stvaranje inovativnih rješenja i aplikacija koje nisu ograničene samo na svijet igara.